Loading...

Zbavte sa bolesti po lyžovaní

Home / novinky / Zbavte sa bolesti po lyžovaní

Zimná sezóna na horách je v plnom prúde a vy si chcete lyžovanie užiť naplno?⛷️ Hlava chce často veci, ktoré sa telu nezdajú až tak super. V nasledujúcom blogu vám poradíme, čo robiť, ak to na svahu preženiete a odnesie to vaša telesná schránka.

Chladné vs. teplé

Asi každý lyžiar už zažil stav, keď ho telo bolí tak, že na druhý deň sa do lyžiarskeho napratáva len za asistencie celej rodiny. Vtedy pamätajte na nepísané pravidlo, že chladom si uškodíte menej ako teplom. Ak vás bolia svaly, odporúčajú sa teda skôr kúry chladom, než teplom. Rozoberme si oba varianty, kedy využiť jednu a kedy druhú metódu.

Terapia chladom

 1. Po aktívnom tréningu
 • Spomeňte si napríklad na takú Dominiku Cibulkovú. Aj tá chladí svoje namáhané svalstvo po zápase v ľadových kontajneroch.  Tým, že svalové vlákna ochladíme, znížime prietok krvi, a tým aj látok, ktoré spôsobujú bolesť.
 • Veľmi dôležité je piť veľa tekutín a potom doplniť aminokyseliny. Veľa aminokyselín sa nachádza v syroch tofu, kuracom mäse, v banánoch, avokáde, kešu orieškoch, pšeničných otrubách…
 • Dôležité je tiež doplniť ióny. Pribaľte si so sebou na hory šumivé nápoje s obsahom iónov a aminokyselín, ktoré zakúpite aj v našich lekárňach.
 1. Po zranení
 • Vyvrtnutie, natrhnutie svalstva (úponov) šliach –  siahnite po ľadových kockách a pripravte si obklad. Ľadové kocky zabaľte do uteráka či osušky a priložte na poranené miesto. Čím je obklad chladnejší, tým kratšie ho nechajte pôsobiť. Maximálna odporúčaná doba pôsobenia je cca 20 – 30 minút a kúru treba opakovať každé 2 hodiny.
 • Výron, modrina – na pár minút nechajte pôsobiť prúd studenej vody na poranené miesto.
 • Úpal – horské slnko vie byť riadne prudké. Nie až tak častým, ale možným problémom môže byť aj úpal. Preto je fajn, ak vo vašej dovolenkovej lekárničke nájdete aj chladiace gélové vrecko, ktorým necháte pár minút tíšiť bolesť hlavy.
 • Zvýšená teplota/horúčka – najúčinnejšie teplotu znížite, ak si na noc zabalíte lýtka do studeného obkladu.

Terapia teplom

Ako sme spomínali v úvode, s teplom opatrne. Teplo podporuje prekrvenie a okysličenie buniek tkaniva, látky tak prúdia von a kŕče povoľujú. Ak chcete skúsiť terapiu teplom, odporúčame ju v nasledujúcich prípadoch.

 • Stuhnuté svalstvo – uvoľníte ho, ak navštívite saunu, či použijete na hodinu náplasť z lekárne, ktorú nalepíte na postihnuté miesto. Takisto môžete použiť teplý zábal, ktorý prikladajte na boľavé miesto max. hodinu.
 • Prechladnutie – následky prechladnutia zmierni 15 min. teplý kúpeľ.
 • Brušné kŕče – na brušné kŕče zaberá pôsobenie termoforu v trvaní cca 40 minút, zakúpite ho v lekárni.

Dôležité upozornenie! Nikdy nepoužívajte teplý obklad na nové poranenie. Viac by ste si ublížili, ako pomohli.

Pár rád na záver

 •       Liečbu teplom a chladom neskúšajte, ak máte zápaly na pokožke.
 •       Obklady nikdy neaplikujte na prednú a bočné strany krku.
 •       Ak trpíte cukrovkou, nepoužívajte teplé ani studené obklady, nedokážete totiž cítiť teplo ani chlad tak, ako zdraví jedinci.

Ľudia, ktorí nemajú aktívny pohyb zapísaný vo svojej DNA, radi používajú uštipačné heslo „Športom k trvalej invalidite“. Každý športovec však vie, že pohyb je zdravý a vplýva pozitívne ako na fyzickú, tak aj psychickú stránku človeka. Bohužiaľ, niekedy sa „podarí“ privodiť si aj zranenie. V takých prípadoch, takisto ako aj s inými zdravotnými problémami, sa na nás môžete kedykoľvek obrátiť ?

Zdieľaj: