Loading...

Aby boli korunou krásy. Vlasy.

Home / novinky / Aby boli korunou krásy. Vlasy.

Miesto vlasov chrástie dobré tak akurát na zakladanie táboráka a každý poryv vetra hrozí z neho odviať za ďalšiu náruč? Zdravé a pevné vlasy sa dajú vypestovať. S minimálnym intelektuálnym vkladom a bez Mičurinových schopností.

Vychádzame z toho, že tento článok zaujme najmä tých, ktorí vlasy majú. Nejaké. Primárne na hlave. A z nejakého dôvodu ani trochu nepripomínajú korunu krásy. Zdravé vlasy majú byť pružné, lesklé a mať objem. Ak tie vaše niektoré z uvedených kritérií nespĺňajú, chyba bude zrejme v starostlivosti. Tvrdia nielen kaderníci, ale aj dermatológovia. A to nás napĺňa radosťou, pretože to znamená, že sa vieme postarať o nápravu.

Produkty na mieru

Všetci milujeme rodinné balenia. Hlavne keď ide o pivo a sladkosti. V osobnej hygiene však nemajú čo robiť. Tri až päť členov rodiny vo vekovom rozpätí od 0 do 99 rokov predsa nemôže mať pokožku s rovnakými nárokmi. A presne takto je to i s vlasmi. Potrebujete rozpoznať ich individualitu a prispôsobiť jej výber prípravkov základnej starostlivosti, teda šampónu a kondicionéru. A áno, niekedy byť aj ochotný si za kvalitu priplatiť.

Vo všeobecnosti platí, že najmenej starostí majú tí, ktorým pánbožko nadelil dobrú genetiku. Nároky na starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku však bežne narastajú s vekom (ubúda kožného mazu) a pri pravidelnom farbení či odfarbovaní. Špecifickú starostlivosť tiež vyžadujú od prírody jemné, často sa mastiace a suché vlasy. Vyberajte si vždy prípravky, ktoré riešia váš špecifický problém a skúste investovať do profesionálnej či lekárenskej vlasovej kozmetiky, napr. s vysokým obsahom proteínov a aminokyselín, ktoré svojím zložením pripomínajú štruktúru vlasu a dokážu ju doplniť tam, kde je práve narušená.

Almanach správneho umývania

Druhým najčastejším dôvodom, prečo vlasy nepôsobia zdravo a vyživene, sú opakované chyby v praktickej starostlivosti, teda tie, ktorých sa dopúšťame pri umývaní. Zásada číslo jedna: vlasy umývame, až keď sú mastné, alebo nás čaká špeciálna udalosť. Čím zriedkavejšie, tým lepšie. A po šampóne používame kondicionér alebo balzam na vlasy. Je to praktická pomôcka, ktorá vráti narušenej vlasovej štruktúre celistvosť a vyživí vlasové končeky. Nanášať vždy do dĺžok, vmasírovať a nechať pôsobiť 1 – 2 minúty, raz za týždeň nahradiť vlasovou maskou.

Samostatnú pozornosť venujte teplote vody. Správna teplota je taká, v ktorej by ste ručne prali svoj najdrahší kašmírový sveter bez strachu, že ho bude môcť nosiť už len vaša čivava. Presne to bude tá vhodná teplota aj pre vaše vlasy počas celej ceremónie umývania.

Všetko začína na tanieri

Chudé červené mäso, šošovica a sója

Bohaté na železo a zinok, podporujú rast vlasových folikulov. Potrebujete k nim dosť vitamínu C, aby sa vstrebali a telo ich dokázalo zužitkovať.

Kravské mlieko, vaječné žĺtky, ryby, maslo

Alergológovia si budú asi klopkať na čelo, každopádne sú to potraviny bohaté na vitamín D, ktorý podporuje rýchlejší rast vlasov. Vegáni a vegeteriáni a rawťáci si vystačia s pobytom na slnku a výživovými doplnkami.

Proteín

Stavebná bunková hmota, z ktorej sú aj vlasy. Aspoň 46 gramov denne.

Losos

Bohatý na omega 3 mastné kyseliny, urobí vlasy lesklé a pružné.

Keď vlasov ubúda…

V živote bežného smrteľníka je bežné stratiť 70 ­– 100 vlasov denne. Za magickou hranicou 100 ks >/deň už na vás z diaľky nesmelo máva alopécia. Nuž, buďme k sebe úprimní. Ak je dedko priamy potomok deda Vševeda a má aj presne toľko isto zlatých vlasov, v mužskej časti rodiny nebude asi veľa členov, ktorí by do stovky mohli hrať Belmonda. Pokiaľ ide o genealógiu vlasového fondu, je totiž genetika skutočná potvora. U žien zasa dokážu celoplošný výrub zapríčiniť hormonálne zmeny alebo autoimunitné ochorenia. Každopádne, nie každý vypadnutý vlas musí znamenať prelúdium k plešivosti. Vlasy jednoducho vypadávajú.

Najjednoduchšie vysvetlenie je, že tiež majú svoj životný cyklus, ktorý sa uzatvára na jar alebo na jeseň. V optimálnom prípade by každý vypadnutý mala nahradiť nová vlasová cibuľka. Okrem genetiky a hormónov môže zvýšené vypadávanie vlasov zapríčiniť aj nadmerný stres a zlá životospráva. Takto podmienené vypadávanie vlasov je zvratný proces. Stačí začať dbať na správny prísun vitamínov a minerálov, podporiť rast a pevnosť vlasov špecifickými tonikami či masťami, odstrániť príčinu stresu a výsledok sa dostaví. Ak vás trápi akýkoľvek vlasový problém, ktorý nevie vyriešiť váš kaderník, zastavte sa u nás v lekárni a spoločne mu prídeme na cibuľku. V našom sortimente sa nachádza hneď niekoľko druhov vlasových prípravkov a vitamínových doplnkov, ktoré pomôžu udržať vaše vlasy v dobrej životnej kondícii.

Zdieľaj: